Szukasz narzędzia inwestycyjnego, które zapewni Ci stabilny dochód? Do takich rozwiązań finansowych zaliczają się pożyczki inwestorskie. Ich celem jest wsparcie przedsiębiorców szukających kapitału przeznaczonego na inwestycje. Ty, jako inwestor, zyskujesz stałe odsetki, a po zakończeniu okresu pożyczki pełny włożony kapitał. Poniżej wyjaśniam podstawowe zagadnienia związane z pożyczkami inwestorskimi. Zapraszam do lektury!
Pożyczki inwestorskie są produktem finansowym, z którego korzystają przedsiębiorcy szukający kapitału na rozwój inwestycji w firmie. To nowoczesna i efektywna forma lokowania pieniędzy.
Pożyczki najczęściej skierowane są do biznesów z sektora MŚP. Dla osób chcących w ten sposób pomnażać swój kapitał pożyczka inwestorska jest formą lokowania środków, najczęściej na stały procent i krótki czas inwestowania. Zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy istnieją kluczowe korzyści zachęcające do skorzystania z nich. Mowa, chociażby, o niskim ryzyku, zabezpieczeniu w formie weksli lub nieruchomości oraz stałym oprocentowaniu.
Pomnażanie kapitału wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Jego poziom często jest powiązany z wysokością oprocentowania. Na tle innych form inwestowania pożyczka inwestorska ma kilka kluczowych zalet.
Istnieje kilka zasad, które obowiązują przyszłych inwestorów, zanim przystąpią do inwestowania w ten sposób. Przedsiębiorcy szukają pożyczek, które mogą im zapewnić spory zastrzyk środków potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji. Im większy kapitał udostępniasz do sumy pożyczki, tym większa jest atrakcyjność oprocentowania. W niektórych przypadkach nawet można otrzymać udziały w zyskach z konkretnych przedsięwzięć.
Kolejne wymaganie to Twoja stabilna sytuacja finansowa. Nie zalecam przeznaczania znacznej części swojego wolnego kapitału na inwestycję. Dlaczego? Zwykle tego typu umowy są zawierane na konkretny czas 6, 12, 24, 36 miesięcy i nie każda firma oferuje możliwość wcześniejszego zakończenia umowy.
Dopiero po zakończeniu okresu umowy możliwe jest uzyskanie zwrotu pełnego kapitału. Jeśli więc dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji losowej wymagającej sporych środków, trudno będzie Ci się z nią zmierzyć.
Skoro jesteśmy już przy temacie ryzyka, chcę zaznaczyć ważną kwestię – pożyczki inwestorskie również podlegają ryzyku. Oczywiście są one uznawane za instrument finansowy o dość wysokim poziomie bezpieczeństwa z uwagi na towarzyszące im zabezpieczenia. Należy jednak wyróżnić podstawowe ryzyka towarzyszące tym produktom:
Poniżej dokładnie wyjaśniam wszystkie te zagadnienia.
Pożyczki inwestorskie nie są chronione przez BFG. Oznacza to tyle, że w przypadku upadłości pożyczkobiorcy Inwestor nie ma możliwości otrzymania zwrotu kapitału poprzez system gwarancji bankowej. W przeciwieństwie do lokat – które notabene są objęte gwarancją BFG do kwoty 100 000 euro na jednego klienta w jednym banku – pożyczki inwestorskie takiej ochrony nie mają. Nie oznacza to jednak, że Twój kapitał jest w niebezpieczeństwie – jest zabezpieczony w inny sposób. Dlatego zalecam inwestorom przed podjęciem decyzji o inwestycji dokładnie przeanalizować stabilność finansową pożyczkobiorcy oraz dostępne zabezpieczenia, takie jak weksle czy zastawy nieruchomości.
Twój kapitał włożony w pożyczkę inwestorską powinien zostać zwrócony po okresie obowiązywania umowy, nawet jeśli pożyczkobiorca utraci płynność. Dlatego należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia towarzyszące umowie.
Zagrożenie może być widoczne, gdy znajdziesz się w nagłej potrzebie finansowej, pożyczkobiorca utraci płynność, a Ty zainwestujesz cały kapitał w ten produkt finansowy. Dlatego zalecam – jak już wspominałem wcześniej – by dokładnie zaplanować swoje potrzeby finansowe i unikać inwestowania środków, które mogą być potrzebne w krótkim okresie. Polecam również utworzenie poduszki finansowej, zanim podejmiesz decyzję o realizacji inwestycji.
Ryzyko w tym przypadku polega na zmiennej atrakcyjności tej formy inwestycji kapitału. Wzrost stóp procentowych może prowadzić do spadku wartości obecnych pożyczek inwestorskich, gdyż nowe inwestycje mogą oferować wyższe oprocentowanie. Z drugiej strony, spadek stóp procentowych może przyczynić się do większej atrakcyjności pożyczek inwestorskich. Widać to np. w lokatach bankowych, które niekiedy nie przekraczają oprocentowania 4-5% w skali roku. Aby zmniejszyć ryzyko związane z wahaniami atrakcyjności, zalecam monitorować politykę monetarną i makroekonomiczną. Warto też mieć świadomość ewentualnych zmian w warunkach rynkowych, które mogą wpłynąć na ich inwestycje.
Jak pożyczkobiorca zabezpiecza Twój kapitał włożony w pożyczkę inwestorską? Istnieje kilka rozwiązań, które mają zapewnić Ci oczekiwany zwrot kapitału na wypadek nieprzewidzianych sytuacji pożyczkobiorcy.
Jeśli szukasz bezpiecznego i efektywnego sposobu na pomnażanie swojego kapitału, pożyczki inwestorskie mogą być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Oferują stałe oprocentowanie, regularne wypłaty odsetek oraz solidne zabezpieczenia. Te inwestycje zapewniają stabilność i przewidywalność oraz pomagają osiągnąć swoje finansowe cele.
Dla lepszego poznania wariantów pożyczek inwestorskich i dodatkowych szczegółów zapraszam do konsultacji z doradcą finansowym. Kim jest doradca, jakie zadania wykonuje i dlaczego jego pomoc może być przydatna w Twoich inwestycjach?
Bądź na bieżąco i czytaj kolejne artykuły o tematyce finansowej, by zwiększać swoje szanse na niezależność finansową!